masaža dojenčka pomirja in ga uči samopomirjanja, zaradi česar tudi manj joče
spodbuja povezovanje, varno navezanost s staršem in uči neverbalno komunikacijo
pomaga pri razvoju jezika in učenja
pripomore k razvoju mišičnega tonusa
spodbuja prebavni, cirkulatorni, respiratorni, živčni in hormonski sistem
pomaga odpravljati zaprtost, vetrove, krče in bolečine pri izraščanju zob
dojenčku pomaga odpravljati psihično in psihološko napetost
dojenčku pomaga uravnavati stres, hipersenzitivnost in hiperaktivnost
izboljša spanec
Kako masaža pomaga mami/očetu/staršu?
poveča samozavest pri skrbi za dojenčka
starš se bolj poveže z otrokom in zato lažje prepozna njegove potrebe
zmanjša poporodno depresijo
stimulira laktacijo in izboljša spanec
srečevanje in druženje z ostalimi starši v obdobju porodniške.
O programu
Mednarodno združenje za masažo dojenčkov (IAIM) že od leta 1976 starše uči masaže dojenčkov po vsem svetu. Masaža dojenčkov pa se v različnih kulturah izvaja že stoletja.
Vsebina srečanj
Na 5 srečanjih se postopoma naučimo masaže celotnega telesa (noge, trebuh, prsni koš, roke, obraz in hrbet), nekaj elementov joge za dojenčke in posebno rutino za lajšanje trebušnih težav in krčev.
Vsako srečanje je sestavljeno iz:
sproščanja
učenja masažnih prijemov
ponovitve masažnih prijemov s prejšnjega srečanja
odmor s čajem in prigrizki
odprt pogovor na temo joka, razvoja dojenčka, koristi masaže itd.
Kaj prejmete v sklopu tečaja?
V ceno tečaja je vključeno olje za masažo dojenčka (z organskim in veganskim certifikatom), izročki z masažnimi prijemi, pijača in prigrizki na srečanjih in diploma o opravljenem tečaju. Izvajalec priskrbi podloge in blazine. Na tečaj prinesite 2 veliki brisači!
Tečaj vodi Nina Ribič, certificirana inštruktorica za masažo dojenčkov po IAIM (International Association of Infant Massage).
Kaj običajno želite oziroma morate vedeti pred obiskovanjem tečaja
Kaj je masaža dojenčka?
Pri masaži za dojenčke gre za pozitiven negovalni dotik. Masaža za dojenčke se razlikuje od masaže za odrasle po tem, da ne delamo na fiziološki sestavi sklepov, kosti in mišic, ampak se osredotočimo na dotik in bližino. Pomembno je, da pri tem poslušamo svojega dojenčka, kaj nam sporoča, ter rutino prilagodimo njegovemu počutju.
Kako potekajo srečanja tečaja masaže dojenčka?
Tečaj masaže dojenčka poteka 5 tednov (enkrat tedensko po 75 minut). Vsak teden se bomo naučili masaže drugega dela telesa. Inštruktorica vam bo predstavila prednosti masaže za dojenčke in vas naučila praktičnih prijemov s pomočjo svoje lutke dojenčka za demonstracijo. Starši nato doma do naslednjega srečanja vadijo prijeme. Naslednji teden bomo spoznali masažo novega dela telesa in tako znanje gradili do tega, da bomo na koncu tečaja zmasirali celo otrokovo telo. Veliko bomo izvedeli tudi o raziskavah o dotiku in masaži doječka, in imeli priložnost z ostalimi mamicami poklepetati o starševstvu na splošno.
Katere so prednosti masaže ZA DOJENČKA?
Kako masaža pomaga dojenčku?
masaža dojenčka pomirja in ga uči samopomirjanja, zaradi česar tudi manj joče
spodbuja povezovanje, varno navezanost s staršem in uči neverbalno komunikacijo
pomaga pri razvoju jezika in učenja
pripomore k razvoju mišičnega tonusa
spodbuja prebavni, cirkulatorni, respiratorni, živčni in hormonski sistem
pomaga odpravljati zaprtost, vetrove, krče in bolečine pri izraščanju zob
dojenčku pomaga odpravljati psihično in psihološko napetost
dojenčku pomaga uravnavati stres, hipersenzitivnost in hiperaktivnost
izboljša spanec
Obstajajo tudi prednosti za starše?
Kako masaža pomaga mami/očetu/staršu?
poveča samozavest pri skrbi za dojenčka
starš se bolj poveže z otrokom in zato lažje prepozna njegove potrebe
zmanjša poporodno depresijo
stimulira laktacijo in izboljša spanec
srečevanje in druženje z ostalimi starši v obdobju starševskega dopusta
IMAM DVOJČKA. SE LAHKO UDELEŽIM TEČAJA IN KAKO BOM MASIRALA DVA OTROKA?
Dvojčki so na tečaju dobrodošli. Pri dvojčkih svetujemo, da na tečaj pridete skupaj z drugo odraslo osebo, ki bo masirala drugega dojenčka. Naj bo partner, stari starš, starejši sorojenec ali sorodnik. Masaža je intimno povezovanje z otrokom, zato priporočamo, da s seboj pripeljete nekoga, ki ima bližnji odnos z otrokom.
Katera olja so ustrezna za masažo dojenčka?
Uporaba olj je kompleksna tema, ki jo še vedno raziskujejo. Tip olja, ki ga uporabljamo za masažo dojenčka, je odvisen od mnogih faktorjev, kot so na primer kulturna tradicija, tip kože, dostopnost in stroški. Pri IAIM za masažo dojenčka priporočamo visokokakovostna organska, neodišavljena, hladno stiskana rastlinska olja. Hladno stiskano olje se pridobiva z mehansko obdelavo zelenjave, sadja, semen in oreščkov pri nizki temperaturi.
Moj otrok ima BOLEZNI KOŽE (DERMATITIS ...). Se lahko udeleživa tečaja?
Načeloma ni omejitev pri masaži dojenčka. Pri kožnih težavah ne masiramo prizadetega območja, sicer pa se lahko tečaja udeležita in masirata brez težav. Če ste v dvomih, nas kontaktirajte.
Dojenje, hranjenje in previjanje med tečajem
Na tečaju sledimo otrokovim potrebam in željam, tako da lahko otroka kadarkoli po potrebi previjete ali nahranite. Srečanja potekajo povsem na otrokovo pobudo, zato mu vedno zagotovite tisto, kar v danem trenutku potrebuje. Ko so dojenčki na kupu, je tu tudi kup umazanih plenic, joka in lakote. Zato ne skrbi, če je to tvoj otrok! V skupini novopečenih mamic prav vse razumemo, kako je, in se med seboj podpiramo. Inštruktorica bo med vajinim »servisom« s tečajem sicer najverjetneje nadaljevala, če pa boste zaradi tega zamudili določene prijeme, se bo prepričala, da jih zagotovo nadoknadite.
Kaj potrebujem s seboj na tečaju?
S seboj prinesi tisto, kar običajno vzameš, ko greš z otrokom od doma. Poleg tega potrebuješ še 2 veliki brisači. Ostale pripomočke, kot so blazina in masažno olje, priskrbimo na tečaju. Tečaj poteka na tleh, kjer starši sedijo na blazinah za vadbo, zato obleci udobna oblačila. Dojenček ima lahko oblečeno karkoli, priporočamo pa, da ima oblačila, ki jih boste z lahkoto slekli in oblekli.
Kaj, če moj otrok med tečajem spi?
Inštruktorica ima običajno s seboj dodatno lutko, tako da lahko prijeme vadiš na lutki, medtem ko tvoj dojenček počiva. Kar sami poskusimo v praksi, si namreč najbolj zapomnimo, naučeno pa boste doma seveda vadili še s svojim otrokom.
Moj otrok je zelo aktiven. je to problem?
Povsem naravno je, da so dojenčki aktivni in radovedni. Nekateri dojenčki bodo želeli opazovati okolico in preveriti, kdo je še z njimi na tečaju. Na srečanjih delamo povsem na otrokovo pobudo, zato ne skrbi, če bo otrok med tečajem aktiven. Večino prijemov lahko prilagodimo in izvajamo tudi z otrokom v naročju ali sedečem položaju. Tečaj obiskujeta določen dan ob določeni uri, a to ne pomeni, da tudi tvojemu otroku masaža ob tem času najbolj ustreza. Gibe lahko opazuješ in jih kasneje poskusiš z otrokom doma, ko bosta oba na to pripravljena. Mogoče ti ne bo uspelo izvesti prav vseh prijemov in tudi to je čisto v redu.
Kdo bo masiral mojega otroka?
Otroka vedno masira samo starš. Masaža predstavlja zelo intimno izkušnjo povezovanja z dojenčkom, zato priporočamo, da z otrokom prihaja na tečaj eden od staršev, skrbnik ali oseba, ki je otroku zelo blizu. Inštruktorica ne bo nikoli masirala vašega otroka, temveč bo prijeme prikazala na svoji lutki dojenčka.
Lahko na tečaj prideva oba s partnerjem?
Spodbujamo, da masažo dojenčka in povezovalne dotike spoznata oba starša. Zaradi prostorskih zmožnosti prosimo, da vseeno predhodno preverite pri inštruktorju, ali lahko otroka spremljata dve osebi. Otroka bo na tečaju masiral eden od staršev, drugi pa lahko medtem prijeme vadi na lutki dojenčka.
Koliko mora biti star otrok, da se lahko udeleži tečaja?
Tečaj je primeren za dojenčke od rojstva do prvega leta starosti oziroma do hoje. Zgornja omejitev velja zaradi lažjega učenja prijemov masaže, naučene spretnosti pa boste seveda uporabljali še dolga leta.
Moj dojenček veliko joka. Kaj naj storim, če bo na tečaju jokal?
Tudi na tečaju najprej poskrbi za svojega otroka. Poskušaj mu zagotoviti tisto, kar meniš, da potrebuje. Nekateri dojenčki lahko postanejo bolj vznemirjeni tudi zaradi novega okolja, obrazov in ker jim je masaža lahko tisti trenutek preveč naporna. Če zamudiš učenje masažnih prijemov, ker si se posvetila otroku, bo inštruktorica našla način, da ti prijeme prikaže naknadno.
Če imate vprašanje, na katerega zgoraj nismo odgovorili, nas kontaktirajte.